български

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Władysława Warneńczyka w Bułgarii


Wycieczka-Sofia-Panagyurishte-Samokov


Wycieczka-Sofia-Panagyurishte-Samokov

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Oddział w Sofii zorganizowalo w dniach 13-14 maja 2017 r. wycieczke: Sofia-Panagyurishte-Samokov z cyklu „Śladami polskich wojsk króla Władysława III Jagiellończyka po bitwie pod Warną”. Celem projektu bylo zapoznanie przedstawicieli Polonii z Sofii z z dokumentacją historyczną oraz materiałami na temat polskich śladów w historii Bułgarii.

Wyjechalismy w kierunku Panagiuriszte, gdzie po przyjezdzie zwiedzilismy Muzeum Historyczne, w ktorym to Aleksander Złatanow i Krystyna Wojtyniak zapoznali obecnych uczestników z historią dwóch krzyżackich marszów wojsk Polskich, walczących z armią Imperium Osmańskiego. Szczególną uwage zwrócono na drugi marsz króla Władysława III i na los żołnierzy po bitwie pod Warną, ich osiedlenie w Tracji, historia rodzin Bobeków i Dudeków, oraz ich historyczny wkład w powstaniu kwietniowym i wyzwolenie Panagiuriszte z zaboru Osmańskiego. Zwiedzenilismy Domu rodziny Dudekowych, mielismy wykład historyczny informujacy o sławnych dziejach członków tej rodziny i ich dzielne czyny w czasie Powstania kwietniowego w 1876 r. Zwiedzilismy rowniez kompleks etnograficzny pokazujący styl życia ówczesnych mieszkańców Tracji oraz Muzeum Złotego Skarbu miasta Panagiuriszte.

Nasępnie wyjechalismy do Samokow, gdzie zwidzilismy Muzeum historyczne, które zachowalo materiały i dokumenty związane z typowym przemysłem w regionie - wydobycia żelaza oraz Meczet Bairakli - odrestaurowany zabytek, jedyny zachowany meczet z okresu panowania osmańskiego. Po  spacerze i zwiedzeniu cerkwi Św. Mikołaja, pojechalismy do Architekturowego kompleksu Cari Mali Grad, gdzie grupa polonii z Sofii zwiedziła starożytną fortecę, ekspozycji rzymskich pancerzy wojskowych, armat, dawnych rzemiosł, monet, oraz miaƚa przyjemny spacer wokół zamku.

Prezkazana wiedza oraz przepiękne krajobrazy widziane podczas wędrówki na długo pozostaną w naszej pamięci.

Szczegolne podziękowania dla Aleksander Złatanow za odwage i przygotowanie interesujacej lekcji oraz p. Krystynie Wojtyniak za organziacje oraz za zapewnienie sƚonecznej pogody J

W zalaczeniu kilka zdjęć z tej wycieczki.

Projekt  finansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej”

Renata Kociuba-Ganczew

Przewodnicząca PSKO oddział w Sofii.


» Aktualnosci