български

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Władysława Warneńczyka w Bułgarii


Klub Olimpijczyka


Krótka informacja o działalności P-SzKO im. I. Szewińskiej

Polonijno-Szkolny Klub Olimpijczyka powstał 15 września 2003 r. przy PSKO im. Władysława Warneńczyka w Sofii. W 2004 r. Fundacja “Semper Polonia” przyznała nam  certyfikat działalności.


Zgodnie z regulaminem klub skupia dzieci i młodzież polonijną jak również ich rodziców i wychowawców, którzy interesują się sportem, krzewieniem idei olimpijskiej, upowszechnianiem wartości i zasad olimpizmu i zasad fair play w życiu i  w sporcie.
Patronką naszego klubu jest Irena Szewińska.


W ramach działalności klubu organizujemy rozgrywki sportowe w siatkówkę,  piłkę nożną, tenis stolowy, badmintona. Graliśmy już z wieloma szkołami bułgarskimi oraz przeprowadzilismy rozgrywki polonijne.


Klub prowadzi regularne spotkania z cyklu “Znani sportowcy i działacze sportowi”. Gościli u nas Iwanka Hristowa, Peter Pankow, Kirił Kołarow, Boris Georgiew, Ekaterina Dafowska i Newena Witanowa.  Spotkania organizowane są w Szkole Polskiej, uczestniczą w nich uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne.


W szkole mamy też swój “kącik olimpijski”. Umieszczamy tam zdjęcia z naszych imprez sportowych, informację o tym, co planujemy zrobić w najbliższym czasie oraz o ciekawych wydarzeniach sportowych naszych rodaków.


Dużym  zainteresowaniem cieszą się spotkania na Witoszy pod hasłem „SPORTOWA NIEDZIELA”.  Gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu integrują dzieci, młodzież i dorosłych  członków naszego klubu.


Uczestniczymy też w imprezach organizowanych w Polsce  przez stowarzyszenie “Wspólnota Polska”, fundację “Semper Polonia” i „Towarzystwo Przyjaciół Suraża i Okolic”  takich jak: Polonijne Igrzyska Zimowe w Szczyrku, Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków w Sochaczewie, Letnie Igrzyska Polonijne oraz letnie programy młodzieżowe „/NAREW”, ”KORZENIE” „LARP”, „LARP 2”/.


 Członkowie klubu biorą też udział w konkursach plastycznych o tematyce sportowej /”Ateny 2004”, „ Zimowe Igrzyska Olimpijskie -Turyń 2006”, „Fair play jest OK”/.
 Z imprez tych przywozimy medale, puchary, dyplomy i nagrody.


opracowała:
U. Bogdanowa
Koordynator P-SzKO.